O traktoristoch a násilníkoch

Autor: Bohuš (Viliam) Rosinský | 9.8.2016 o 12:08 | (upravené 9.8.2016 o 22:48) Karma článku: 4,64 | Prečítané:  1367x

Netušil som, že sa stanem tak pozorným na postoj spoločnosti ku traktoristom,   ale incident z osady Strelníky, neďaleko Spišského Štvrtka, ma presvedčil, že niečo nie je v poriadku.

Ale po poriadku. Pred pár rokmi, v istej časti svojho zamýšľaného prozaického diela, objavila sa aj zmienka o vtipe o traktoristovi. Áno, bola to hádanka "aký je rozdiel medzi traktoristom a buzerantom?"
Doteraz sa zvyknem handrkovať s ľuďmi, ktorí medzi "čo majú spoločné" a "aký je rozdiel" nevidia rozdiel. A vytáčajú ma odpovede typu "žiadny lebo" ( majú jeden rys spoločný...).
Až pozdejšie som sklamane zistil, že o traktoristoch a buzerantoch písal iný velikán slovenskej literatúry. Zasa ma niekto predbehol! Ale to som zasa ja odbehol od témy.

Ani to by nebolo najhoršie, robiť si žarty z traktoristov a páchať násilie na humore.
Horšie je, keď sa začne páchať násilie na traktoristoch.

A zdá sa mi, že časť spoločnosti nemá rada traktoristov a hľadá dôvody, pre ktoré by mohla na nich útočiť, aj fyzicky.
Incident zo Spiša je toho príkladom.

Správa hovorí: "Popoludní chcel vodič traktora odbočiť na pole neďaleko osady Strelníky. V rovnakej chvíli sa ho rozhodlo, aj cez plnú čiaru, predbehnúť osobné auto. Zrážka bola nevyhnutná. Keďže ju videli aj obyvatelia rómskej osady, okamžite vzplanuli vášne. Po havárii zostali v osobnom aute traja ťažko zranení ľudia. Traktoristovi sa nestalo nič. Ale len do chvíle, keď na miesto dobehli obyvatelia osady. Traktoristu začali biť hlava-nehlava."

Takže, po ceste si cvála osobné auto, podľa toho, čo z neho zostalo, neviem ho identifikovať. Ale v rámci fikcie povedzme že Mercedes.
Taký Mercedes je pre istú časť spoločnosti pojem, ustálená hodnota. A tento autiak, rozbehnutý, ide si ide, a zrazu ho má brzdiť dajaký traktor!
Nuž, treba ho predbehnúť, aká to plná čiara a možno aj blikajúca smerovka?! A stalo sa. Odbočujúci traktor narazil do kultového vozidla. Pozor, nebolo to naopak, nie, že bude niekto tvrdiť, že to osobné auto vrazilo do odbočujúceho traktora!

A spravodlivé vášne a oprávnená rozhorčenosť obyvateľov osady Strelníky nedali na seba čakať. Namiesto toho, aby šli ratovať troch zranených z kultového vozidla, zaútočili na domnelého vinníka nehody.
Prečo sa tak stalo? Podľa mňa je to tým, ako sa menia postoje ku traktoristom, ako sa verejná mienka obracia proti nim. Zmätení nevinní občania podľahli tejto demagógii a fanatickému výkriku Dezidera D. "Aha, traktorista, ide sa lynčovať!"

Traktor je pre niektorých symbolom zaostalosti, starého režimu, času, keď sa s budovateľským nasadením podporovalo poľnohospodárstvo, samozrejme s príchuťou červenej ideológie. ( Naproti tomu mercedes, audi, béemvé, to sú symboly pokroku a prosperity západu. Traktoristov útok na osobák mal isto iste ideologický pôvod. A občania brániaci hodnoty to tak aj pochopili)
Starý, prehnitý režim skončil, nahradil ho nový, napadnutý rakovinovými bunkami, obilie na poliach vystriedali solárne panely a burina. Traktory a traktoristi sú niečo ako Strana a komunisti.
Neláskavé vtipy, demagógia a fyzické útoky, to všetko je spôsob, ako úplne vyčleniť týchto špinavých a spotených robošov von, za hranice našej vlasti. Aby bolo miesto pre nových ľudí, pravdepodobne vzdelanejších, čistotnejších a asi aj pracovitejších.

Možno sa na veci pozerám nesprávne, možno vtipy, literárne fikcie a irónia nič neriešia. Ani nepoznám riešenie problému traktoristov a tých ostatných.
Viem len, že niečo nie je v poriadku. Nech sa už jedná o lynčovanie akejkoľvek menšiny či väčšiny.

Skúste mi napovedať. Len sa pri hľadaní príčin a riešení, prosím, nepobite.

----bmr----

http://www.tvnoviny.sk/domace/1836754_dobili-traktoristu-ktory-sa-zrazil-s-osobnym-autom

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Talian Roda roky podnikal s manželom šéfky daňového úradu

Finančná správa preveruje, či sa vedúca kontroly dostala do konfliktu záujmov. Otvorili aj jej bezpečnostnú previerku.

KOMENTÁRE

Vzdať sa právomocí, ktoré plynú z prerozdeľovania miliárd

Dve celé jedna miliardy, čo má vláda, na projekty, sa kotúľajú na určené adresy.


Už ste čítali?