Reklamácia, ktorá je vlastne reklamou

Autor: Bohuš (Viliam) Rosinský | 17.3.2010 o 4:29 | (upravené 17.3.2010 o 5:42) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  2960x

Dostať zásielku kníh, na ktorú sa netrpezlivo čakalo. Otvoriť balík, navrchu je faktúra, pod ňou kniha objednaná  na poslednú chvíľu. A potom, prekvapenie: ostatné knihy v ničom nepripomínajú tie objednané. Po chvíli si uvedomiť: stala sa chyba, zásielku treba reklamovať.

Po telefonáte, ktorý spustí reklamáciu, zajtra, odložiť knihy do kúta. Prezrieť ten svoj titul. Odložiť ho do iného kúta, vrátiť sa k cudzím titulom. Prezrieť si ich. Odhadovať, aký typ čitateľa objednal práve tie knihy. Napokon vziať do rúk jednu z nich a otvoriť. Otvoriť cudziu knihu.

Otvoriť cudziu knihu opatrne. Aby si ten cudzí, budúci vlastník tejto knihy ani len nevšimol, že som ho špehoval. Že som nazrel do jeho knihy. Že mi nestačilo držať ju zvonka, prečítať si názov, a krátku anotáciu na obale. **

A potom, krádež. Začítať sa do cudzej knihy. Čítať opatrne, prstami sa zľahka dotýkať stránok. Ruky dôkladne umyť, stránky neotvárať naplno, iba tak, aby bolo vidno na riadky, písmenká. Neprehýbať, neošúchať, nezachytať.

Knihu prečítať na dva dychy. Prvý, denné nadýchnutie. Ten druhý, nočný, skoro bez dychu, a potom hlboký výdych. Vzdych. Skoro vzlyk.

O štvrtej ráno knihu dočítať, zavrieť. Smutným pohľadom pohladiť, rukami tiež. Vstať z postele, zapnúť počítač, po dlhej dobe niečo napísať. O knihe, ktorá prišla náhodou, omylom. O šťastnej nehode. O nehode v knihe, ktorá nebola šťastná.

Ale čo napísať, aby som neprezradil viac, ako mám? Prezradiť názov knihy: Chlapec v pásikavom pyžame.  Prezradiť meno autora: John Boyne. Prezradiť, že niečo tak krásne som nečítal už pekne dlho. Prirovnať ku nejakej inej knihe? *
Spomenúť si na nemenovaný muzikál, kde sa tiež stalo niečo podobné? Nemôžem. O chlapcovi a jeho pohľade na vec. O veci samotnej. Nedá sa...

Dnes sa iste vybaví reklamácia na knihy, ktoré prišli omylom. Neznámy čitateľ dostane svoju zásielku, ja tú svoju. Medzitým, prečítať si knihu z vrchu balíka, Brooklynské frašky Paula Austera. Potom sa potešiť ostatným knihami.

Ale na jednu cudziu knihu, na tú, ktorú som prečítal skôr, než jej skutočný majiteľ, nezabudnúť.

Ďakujem šťastnej nehode nemenovanému internetovému obchodu, a neznámemu čitateľovi sa ospravedlňujem za...

-bmprsvz-

* asociácia s knihou - možno zvláštna, keď jedna je o zdravom chlapcovi v chorých posmienkach, zatiaľčo tá druhá o "chorom" chlapcovi so zvláštnym pohľadom na svet okolo seba - ale je to napokon iba asociácia: s inou peknou knihou, o inom chlapcovi, v iných podmienkach - avšak patrí do kategórie: " jedna z najlepších, aké som kedy čítal " - Čudná príhoda so psom uprostred noci, Mark Haddon.

** z obalu knihy: "Je veľmi ťažké opísať príbeh Chlapca v pásikavom pyžame. Zvyčajne sa na obálke uvádza niekoľko informácií o knihe, ale v tomto prípade si mylíme, že by sme pokazili zážitok z čítania. Je dôležité začať čítať bez ho, aby ste vedeli, o čom táto kniha je..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zeman s Drahošom sa stretnú pred kamerami. O čom budú hovoriť?

Voľby českého prezidenta vyvrcholia v piatok a v sobotu.


Už ste čítali?