ZačiatoKoniec

Autor: Bohuš (Viliam) Rosinský | 21.6.2012 o 1:37 | (upravené 21.6.2012 o 13:53) Karma článku: 8,83 | Prečítané:  192x

Pominul čas poézie, verše sa minuli, správnych slov už niet. Rýmuje sa to so slovom svet, prvotne, kedysi, dávno. Bol to čas mladosti, naivity a úprimnosti. Moje básne boli také, a také isté boli aj pokus o prózu, všetky tie písané útvary sa vyznačovali chuťou do života, možno latentnou, ale bolo to o hľadaní zmyslu a miesta a človeka a Boha.

Roman mi vyčítal, keď jednu z nich dočítal, že to bolo fajn, bolo to milé, nezvyčajne svieže, bez typického horkasto-skeptického nádychu, ale vadilo mu, že tam cítil Boha. Bolo to tak. Boh bol vo mne a ja v ňom. Ja a Otec sme boli jedno, a v spojení s nami nebolo žiadnej tmy, všetko bolo jasné, hoci trošku symbolické. Moje prvotné literárne pokusy boli hravé a poctivé a pravé, pravdovravné; dnes sa to zdá, akoby to ani nebolo zo mňa, akoby som bol niekto iný, akoby som ani nebol.

Dnes, keď sa ocitnem v spoločnosti pravoverných, mojich bývalých bratov a sestier, stávam sa oponentom, nepriateľom Boha, odporcom, diablom. Nie som neveriaci, na to som príliš presvedčený, že On je. Je s veľkým Jé. Ale ja už nekričím na chválu, ou jé, hosana hospodin hopsa hejsa do brandejsa. Zomrel som, moja duša je priepasť, ktorú nič nenaplní, studňa bez vody, nádoba s prasknutým dnom, sám seba vytekajúci cez tú prasklinu do neznáma. Duša jestvuje, teoreticky aj prakticky, verím na ňu, presvedčený som, že sú ľudia, ktorí sú ľuďmi a dušami s veľkým Dé, s duchom a duchovnými prejavmi, hlboké bytosti, ktoré s itreba vážiť.
A aj by som si ich rád vážil, keby som žil.

Nežijem, nectím, necítim.

Koľko len zápiskov zanechal mŕtvy muž, poznámok, poznatkov, zistení, tušení, túžení a súžení v modrých hnedých zelených oranžových čiernych zápisníkoch!
Oprášiť ich zrecyklovať na cibuľke opražiť, žuť ich chuť, cítiť, žiť...

Písať pre absolútnu potrebu vyjadriť sa.
Ako kedysi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?